Paranızı saklamanızı ve yalnızca gönderilerinizde rezervasyon yaptığınızda size gösterilen navlun ücretlerini ödemenizi tercih ederiz, ancak ne yazık ki durum her zaman böyle değildir. Mümkün olduğunca şeffaf olmak ve kuryelerin ek ücret aldığı en yaygın şeylerden bazılarının (navlun teslim edildikten sonra bile) nedeninin arkasında ne olduğunu size bildirmek istiyoruz. Tüm ek ücretler, ücretin oluşmasına neden olanın gönderen veya alıcı olup olmadığına bakılmaksızın, orijinal navlun ücretlerini organize eden ve ödeyen kişiye fatura edilecektir.


Ek Yakıt Ücretleri
Ek Yakıt Ücretleri

Ek Yakıt Ücretleri

 1. Kural: Yükünüzü doğru bir şekilde ölçün ve tartın (taranacaktır), ardından size verdiğimiz gönderi etiketini yazdırın ve tamamlama sayfasına yapıştırın. Üzerinde bu yoksa, göndermeyin! Bunu yeterince vurgulayamayız. Aşağıda, bir siparişin teslimattan sonra faturalanacak ek ücretlere neden olmasının en yaygın nedenlerinin bir listesi bulunmaktadır;
 2. Yanlış Beyan Edilen Şehirlerarası Kurye: Eşyalarınız depoda kurye tarafından günlük olarak kalibre edilen bir tarama makinesi kullanılarak taranacaktır, bu nedenle kurye eşyalarınızı beyan ettiğinizden daha büyük veya ağır olarak tararsa, sizden ücret alınacaktır. Paketiniz hem kapladığı ‘kübik hacme’ hem de gerçek ağırlığa göre taranacak ve faturalandırılacaktır.
  • Kübik ağırlık, paketinizin dışında bulunan aşağıdakiler gibi herhangi bir gevşek öğeyi içerecektir; gevşek koli bandı, ambalajda yırtıklar, hasarlı kutular, kulplar/tekerlekler veya kutunun ortasında çıkıntılar.
  • Ek ağırlık ve boyutlardan oluşan ek bir fatura için herhangi bir sürprizden kaçınmak için bu ölçümleri eklediğinizden (veya sabitlediğinizden) emin olun, şehirler arası kurye çünkü kolinizin kübik hacmi her iki tarafta yalnızca birkaç CM ekstra ile hızla artabilir, bu yüzden doğru olun elinizden geldiğince ve kanıtı saklayın!
  • Beyan ettiğiniz boyutları (uzunluk x genişlik x yükseklik) kanıtlamak için bir mezura ve ağırlık için bazı terazilere karşı her bir yük parçasının birkaç fotoğrafını çekmenizi önemle tavsiye ederiz; taranan ağırlık ve boyutları kabul etmeyin.
  • Eğer kargoyu başkası adına ya da toplanıp size gönderilmesini sağlıyorsanız ve beyanınızı size verilen bilgilere dayandırıyorsanız, bunların ölçümlerindeki hatalardan yine de %100 sorumlusunuz. Bu nedenle, size doğru bilgiler sağladıklarından ve öğeleri aldığınızda bazı fotoğraflı kanıtlar aldığınızdan / sakladığınızdan emin olmanız gerçekten önemlidir.
  • Çantalar gibi gevşek paketlenmiş ürünler şekil değiştirebilir. Göndermeden önce bu öğelerin fotoğraflı kanıtlarını saklamanın ne kadar önemli olduğunu anlayamıyoruz! Daha fazla bilgi için buraya tıklayın
 3. Bağlama Ücretleri. Etiketlerimiz eklenmeden gönderilen herhangi bir navlun, kurallarımıza aykırı ve hesap ücretlerimizin dışında olacaktır. Kuryeler tarafından sizden manuel işlem ücretleri alınacak, onların standart ücretlerine tabi tutulacak ve muhtemelen size yardımcı olamayacağımız birçok başka sorunla karşılaşacaksınız, navlun kaybı gibi.
 4. Boş Tahsilat Ücreti Hazır ol! Şehirler arası kurye nakliye etiketleri kurye sürücüsü gelmeden önce basılmış ve yapıştırılmış olarak paketin gitmeye hazır olduğundan emin olun.
  • Sürücü, rezerve edilen saatte/tarihte yükünüzü almaya gelirse ve navlun hazır değilse (veya tesisler kapalıysa vb.), geri gelmesi gereken sürücü için muhtemelen bir ücret ödersiniz.
  • Kuryeler, daha fazla toplama işe yaramadığı için bunu ücretlendiriyor; bu, yalnızca zaman kaybettikleri için sürücüleri etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda sürücülerin, yükün olmadığı bir adrese gittikleri için kendilerine zamanında ulaşamaması diğer müşterileri de etkiliyor. hazır.
  • Ayrıca, sürücülerin toplamadan önce arama yapmayacağını da belirtmekte fayda var (bunu talep etseniz bile!).
  • Bunun birkaç nedeni vardır, birincisi, onlara normalde bir şirket telefonu verilmez ve ikincisi, sürücülerden önceden arama yaptıklarında genellikle toplama zamanlarını ertelemeleri veya değiştirmeleri istenir (bu da büyük kesintilere neden olur).
 5. Nafile Şehirlerarası Kurye Teslimat Ücreti Bu ücret, kolinin İLK tesliminde teslimat yerinde kimsenin bulunmaması VE kolinin güvenli bir yere bırakılması için ‘ATL’ Bırakma Yetkisi verilmemiş olması durumunda alınır.
  • Ücret, alıcının ürünü depodan almaya gitmesine veya yeniden teslimat için geri gitmesine bakılmaksızın alınır. Tahsilatlarda olduğu gibi, yukarıda belirtildiği gibi, teslimat görevlilerinin teslimattan önce (talep edilse bile) önceden aramayacaklarını da belirtmekte fayda var.
  • Siparişlerinizi işleme koyduğunuzda ve ayrıca teslimat gününde size teslimatı bildirmek için otomatik e-posta göndeririz.
  • Sağlanan izleme bağlantılarını kullanarak teslimatı ve tahmini varış tarihlerini takip etmek çok önemlidir.
 6. Bekleme Süresi (Aynı Gün Kuryeler) Toplama adresinde VE teslimat adresinde 5 dakikalık sürücü bekleme süresi alacaksınız. Bununla birlikte, sürücünün her iki adreste de malları yer seviyesinden yüksek bir adrese kadar beklediği / yükleme yaptığı / park etmeye çalıştığı / malları götürdüğü ek süreler 5 dakikalık bloklar halinde fatura edilecektir.
 7. Yeniden Yönlendirme Ücreti Navlun toplandıktan ve nakliye halindeyken teslimat adresini değiştirmeniz gerekirse, aynı ürünleri yerel teslimat deposundan ‘yeni’ adrese gönderiyormuşsunuz gibi ek teslimat ücretleri ödersiniz. Herhangi bir yeniden yönlendirme ayarlamak için lütfen Şehirler arası kurye ile iletişime geçin.
 8. Tehlikeli Maddeler yapma! Tehlikeli malları taşıma yetkimiz yok, bu yüzden lütfen onları göndermeyin. Bunu yapmak için ağır para cezaları ve cezalar var ve sizi rapor etmek zorunda kalacağız.
 9. Büyük boy eşyalar Her kuryenin taşıyacağı maksimum boyutlar vardır ve paket teklif sistemimiz bunu sizin için çözecektir, ancak büyük boy olarak kabul edilen ürünler için ek ücret alınmasının hiçbir anlamı yoktur. Doğru ölçtüğünüzden emin olun, çünkü öğenizin büyük beden ücreti için beden kırılması civarında olup olmadığını ve 1 cm dışarıda olsanız bile bu ücreti navlununuza uygulayacaklarını görebilirsiniz (yukarıdaki Yanlış Beyan Edilen Navlun bölümüne bakın)
 10. Ağır eşyalar Sağlık ve Güvenlik (ve sağduyu), belirli bir ağırlığın üzerindeki eşyaların tek başına yani kurye şoförü tarafından kaldırılamayacağı anlamına gelir. Ağır bir ürün gönderiyorsanız, ya bunu kurye kamyonuna yüklemek için yardım sağlamanız gerekecek, VEYA bunun, teslim alınması için uygun bir kamyonun gönderileceği bir “arka kapı” hizmetinde rezerve edildiğinden emin olmanız gerekecektir. eşya.
  • Şoför navlunu almaya gelir ve yüklenemezse, bu durumda muhtemelen uygun servis için yeniden rezervasyon yaptırmanız gerekecek ve büyük ihtimalle boşuna bir tahsilat ücretine, iptal ücretine ve yanlış hizmet verildiyse yeni teslimat ücretlerine maruz kalacaksınız. başlangıçta rezerve edildi. Paletli bir ürün gönderiyorsanız ve bir ‘yol hizmeti’ kullanmak istiyorsanız, toplama ve teslimat adresinde bir olmalıdır, aksi takdirde uygun kamyonun olduğundan emin olmak için bir ‘arka kapak’ hizmeti rezervasyonu yapmanız gerekecektir. hidrolik lift ile gönderilir.
 11. Kırılgan /Elle Tutulan/Hassas öğeler Ne yazık ki, kurye tasnif sistemlerinin otomasyonu nedeniyle, kırılgan öğelerin taşınması konusunda uzman değiliz. Öğenizin kırılgan ve/veya değiştirilemez olduğundan endişe ediyorsanız, lütfen hizmetlerimiz aracılığıyla göndermeyin.
  • Uzman bir kırılgan taşıma kurye şirketi ile iletişime geçmenizi öneririz. Ayrıca, gönderdiğiniz ürün kutunun dışında kırılabilir olarak işaretlenmişse veya kuryenin otomatik tasnif sistemleriyle (dönen tüpler vb.) taşınamayacak ambalajlarda gönderilmişse, kuryelere uygulanan riskler nedeniyle ) muhtemelen manuel işlem ücretine tabi olacaksınız. Bu, depoda manuel olarak tasnif edilmesi gereken ‘her’ kalem için ücretlendirilir.
 12. Konut Adresleri TNT gibi bazı kuryeler, herhangi bir koleksiyon veya ticari olmayan mülklere yapılan teslimatlar için ek bir ücret talep eder (evet, ne yazık ki buna evden çalışan herkes dahildir!). Bir meskene/konuttan nakliye yapıyorsanız, fiyat teklifi alırken ‘konut’ kutusunu işaretlediğinizden emin olmalısınız. İşaretlenmezse, muhtemelen bu ikamet adresi ücreti geriye dönük olarak faturalandırılacaktır.
 13. Harçlar ve Vergiler (Şehirlerarası Gönderiler) Dünyadaki her ülke, ülkelerine getirilen mallardan vergi ve harçlar alacaktır.
  • Bu, Şehirler arası kurye bir paket göndermeden önce tavsiye almak isteyebileceğiniz çok karmaşık bir alandır. Şehirler arası kurye ile Şehirler arası kurye bir ürün gönderdiğinizde, gönderinizin ‘ticari’ değerini beyan edeceksiniz, bu değer, hangi ithalat vergilerinin ve harçlarının ödenmesi gerektiğini (sahip olduğunuz navlun ücretlerine ek olarak) belirlerken faktörlerden biri olarak kullanılacaktır. ödenmiş) mallar teslimat için serbest bırakılmadan önce. Herhangi bir ithalat vergisi veya vergisinin göndericiden değil, paketin alıcısından alındığını unutmayın!
 14. İstiflenmemiş Paletler (Şehirlerarası Gönderiler) Şehirler arası kurye bir palet gönderirken, DHL kurye ortaklarımız paletinizi istifleyemezlerse istiflenemeyen palet ücreti alınır (ki bu ucuz değildir!!!). Esasen bu yüksek ücret, paletin uçakta çok fazla yer kaplaması ve artık diğer yüklerin yüklenmesi için kullanamamaları nedeniyle alınmaktadır.

İletişim için telefon numaramız 0543 748 6161 veya mail@motokuryem.com.tr